
MONITORING NIESZCZELNOŚCI NA INSTALACJACH:
Jako firma EkoNorm oferujemy monitoring emisji niezorganizowanej nieszczelności instalacji przemysłowych, zgodnie z systemem OGI/LDAR, w oparciu o normę PN-EN 15446:2008: Niekontrolowana i rozproszona emisja Stężenie par (LZO). Norma ta wchodzi w zakres naszej akredytacji AB 877.
Czym jest LDAR?
LDAR to skrót angielskojęzycznej nazwy programu mającego na celu detekcję występowania nieszczelności w instalacjach przemysłowych służących do produkcji, przesyłu i magazynowania substancji organicznych. Leak Detection And Repair (tłum. wykryj nieszczelność i napraw), Opracowany został przez Agencję Ochrony Środowiska USA (EPA), w celu monitorowania i kontrolowania szczelności instalacji przemysłowych.
W europejskim prawodawstwie wymogi dotyczące monitorowania zostały wprowadzone na mocy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych. Monitorowanie przeprowadza się zgodnie z normami CEN lub ISO (Art. 70). Dyrektywa nakazuje operatorom instalacji, w tym instalacji z użyciem rozpuszczalników organicznych, prowadzenie i monitorowanie instalacji zgodnie z wymogami tzw. BAT Conclusions (Art. 16).
BAT Conclusions są to standardy wydawane w formie decyzji wykonawczych Komisji Europejskiej. Pierwsze BAT Conclusions, zawierające wymóg prowadzenia monitoringu emisji niezorganizowanej, zostały wydane dla przemysłu związanego z rafinacją ropy naftowej i gazu (Decyzja 2014/738/UE z dnia 9 października 2014 r.) Decyzja ta nakazuje m.in. monitorowanie rozproszonych emisji LZO do powietrza na terenie całego zakładu (z zastosowaniem techniki optycznego obrazowania gazów), a także zapobieganie i ograniczanie emisji LZO, poprzez stosowanie programu wykrywania nieszczelności i napraw, który oparty będzie na analizie ryzyka LDAR.
Kolejną zmianą, na którą należy zwrócić uwagę, jest Decyzja wykonawcza Komisji ( UE) 2016/902 z 30 maja 2016 r., ustanawiająca konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do wspólnych systemów oczyszczania ścieków/gazów odlotowych i zarządzania nimi w sektorze chemicznym), która dotyczy:
Prowadzenia obowiązku monitoringu emisji niezorganizowanej z nieszczelności wszystkich instalacji sektora chemicznego. Wymagane monitorowanie niezorganizowanych emisji LZO obejmuje następujące techniki (BAT 5):
- Metoda próbkowania wycieku „sniffing” – odbywa się z wykorzystaniem detektora fotojonizacyjnego (PID) oraz detektora płomieniowo-jonizacyjnego (FID). Analizatory te umożliwiają bezpośredni pomiar stężeń substancji, które wydobywają się z nieszczelności i ilościowe określenie wycieku;
- Metoda optycznego obrazowania gazów (Optical Gas Imaging, OGI) – polegająca na wykorzystaniu kamery optycznej, która wykrywa na odległość obecność lotnych związków organicznych. Zastosowanie tej technologii ogranicza straty i ryzyko związane z ulatnianiem się substancji wskutek nieszczelności instalacji. Umożliwia też wyższą, w porównaniu z tradycyjnymi metodami, efektywność prac.
Wszystkie elementy zestawu pomiarowego posiadają świadectwa zgodności z wymaganiami ATEX.
Jakim podmiotom szczególnie polecamy monitoring nieszczelności na instalacjach systemem LDAR?
Nasze usługi z tego zakresu kierujemy głównie do jednostek takich jak:
- Firmy z branży remontowej, instalacyjnej i montażowej, realizującej swe usługi w branżach: petrochemicznej, rafineryjnej, chemicznej, magazynowania i dystrybucji gazu ziemnego;
- Działy utrzymania ruchu, ochrony środowiska, zarządzania bezpieczeństwem, odbioru inwestycji;
- Służby prewencyjne;
- Administratorzy składowisk odpadów i oczyszczalni ścieków;
- Firmy ubezpieczeniowe.
ZASTOSOWANIE LDAR
- monitoring szczelności instalacji;
- kontrolę przesyłu i magazynowania;
- ilościowe szacowanie wielkości wycieku przy użyciu analizatorów z detektorami typu PID i FID;
- cyfrową rejestrację przeprowadzanych badań;
- wykonywanie inspekcji instalacji z bezpiecznej odległości;
- docieranie nawet do trudno dostępnych, rozległych i niebezpiecznych miejsc (do 150 m);
- optyczną wizualizację wycieku gazów (OGI);
- realizację zadań stawianych przez program LDAR;
- zminimalizowanie zagrożenia pożarowego i wybuchowego;
- kontrolę jakości przeprowadzanych prac remontowo-inwestycyjnych.
Dzięki temu ochrona środowiska utrzymana jest na najwyższym możliwym poziomie, a wykrywanie lotnych związków organicznych jest skuteczniejsze.
Ponadto, wdrożenie systemu LDAR umożliwia precyzyjne wykrycie nieszczelności, co przynosi operatorom instalacji wymierne korzyści w postaci:
- ograniczenia strat surowcowych i produktowych;
- redukcji potencjału wystąpienia awarii przemysłowej, związanej z niekontrolowanym wydobywaniem się substancji o charakterze toksycznym, palnym, wybuchowym lub złowonnym;
- zminimalizowania emisji substancji chemicznych do środowiska i umożliwienia wiarygodnego oszacowania emisji niezorganizowanej (w szczególności do powietrza);
- zmniejszenia oddziaływania instalacji i jej elementów na stan atmosfery i środowisko;
- optymalizacji kosztów remontów i wymiany armatury;
- możliwości przeprowadzenia kontroli jakości i bezpieczeństwa wykonanych prac remontowych i modernizacyjnych w zakresie ich szczelności.
Wszystkie badania z zakresu wykrywania nieszczelności przeprowadzane są przez specjalistów z Akredytowanego Laboratorium Pomiarowego EkoNormu. Szczegółowych informacji, dotyczących monitoringu emisji niezorganizowanej i instalacji przemysłowych zgodnie z systemem LDAR, udzielamy drogą telefoniczną i mailową. Nasze Laboratorium Pomiarowe umożliwia także wykonanie innych pomiarów emisji substancji i energii do poszczególnych komponentów środowiska. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszych usług!